Klasický, nebo westernový styl jízdy na koni? Vyberte si správně!

Klasický způsob jízdy
Klasický styl vznikl v Evropě. Tudíž je zde i častější a používanější. Proto Vám ve většině případů (jakožto Evropanům) nabídnou spíše tento styl… vůbec to ale neznamená, že nemáte na výběr!
V tomto stylu na Vás čekají poměrně složité variace pohybů, které dělá kůň na základě jezdcových příkazů (pokynů). Jezdit budete zcela vzpřímeně, budete muset mít dobrou rovnováhu, http://edu.techmania.cz/cs/katalog/clovek-zvire/309/rovnovaha abyste nespadli a pokyny koni budete dávat pomocí kolen, kterými se zároveň i držíte, abyste nespadli. Koně také ovládáte třmeny, které držíte v obou rukách.
Je to spíše jízda na kratší časové úseky, protože přestože se to na první pohled znát, je to velmi fyzicky náročná aktivita. Zároveň jste mírně omezeni plemenem, protože ne všechna plemena jsou na tento styl jízdy vhodná (ale nemusíte se bát, že byste koně nesehnali).
Westernový styl jízdy
Jak už sám název napovídá, tento styl vznikl na Západě… tedy v Americe. U nás není v tak velké oblibě, ale určitě Vám nic nebrání se naklonit spíše k tomuto způsobu jízdy. Nejspíše už Vám došlo, že na rozdíl od klasického stylu je tento westernový styl určený spíše pro delší jízdy (samozřejmě je na Vás, jak dlouho v sedle vydržíte, ale není neobvyklé, že se jezdí i několik hodin v kuse). Jezdí se spíše uvolněně a pohodlně, jinak by to ani nešlo vydržet. Tento způsob poskytuje malou výhodu oproti prvnímu způsobu v naprosté svobodě výběru koně. Na plemena tento styl není vůbec náročný. Na co však náročný je, je vybavení.Koňská sedla
Důležité jsou především třmeny, které jsou dlouhé, takže můžete jezdit naprosto vzpřímeně a téměř nepokrčovat nohy. Drží se v jedné ruce. Dalším prvkem je sedlo. Sedla jsou větší, mohutnější a těžší (jejich hmotnost se může pohybovat od 15 do 25 kilogramů) oproti klasickým sedlům, ale pokud si pořídíte kvalitní, vydrží Vám klidně i na celý život. Kvalitní jsou třeba westernová sedla prokoně.cz.