Katastrofa na plátně

Film Titanic, který vznikl na základě skutečných událostí, osloví nějakým způsobem určitě každého. Témata, ve kterých jde o podobné události, jsou velice vděčná pro filmaře, spisovatele a další umělce. Avšak Titanic mezi nimi kraluje. Událost, která se stala před více než sto lety, stále láká spoustu filmařů.

§  První snímek, který se potopením nejznámější lodi zabývá, vznikl krátce po té nešťastné události.
§  Ještě roku 1912, kdy k potopení došlo, byl natočen film „Zachráněná z Titaniku“. Scénář napsala herečka Dorothy Gibsonová, která to měla opravdu z první ruky. Byla jedním ze zachráněných pasažérů. Ve svém filmu hrála i jednu z hlavních rolí.

Nejvíce filmů na jedno téma

O sedmnáct let později byl natočen další z filmů o této námořní katastrofě. Tentokrát nenesl jméno potopené lodi, ale název „Atlantik“. Byl to první celovečerní zvukový film, který byl natočen na toto téma. A po něm následovaly další.

Každý tvůrce byl přesvědčen, že právě to jeho zpracování bude tím pravým. Dalším z filmů byl (kupodivu) „Titanic“. Natočen v roce 1943. O deset let později vzniká film se stejným názvem. Liší se v jedné věci. Na udílení cen Akademie věd a filmového umění dostává Oscara za scénář. Potrvá pět let, kdy se další z režisérů rozhodne pro zpracování stále zajímavého tématu.

Tentokrát pod názvem „Zkáza Titaniku“. Pak se tvůrci na čas odmlčí a až roku 1979 přichází do kin snímek „S. O. S. Titanic“. Je to v podstatě rekonstrukce celého hrozného příběhu, který je tu viděn očima skutečných cestujících. A tak bychom mohli pokračovat ve výčtu „Titaniků“ ještě dlouho.
·        Jeden snímek však skutečně předčil všechny ostatní.
·         Velkolepý film Jamese Camerona z roku 1997. S neotřelým názvem „Titanic“.
·        Tento snímek získal neuvěřitelných jedenáct Oscarů.

A zdá se, že je téma „potopení Titaniku“ stále živé. Dokumenty a filmy vznikají stále.