Jak se správně starat o naše zuby

Máte neustálý pocit, že ve vaší dutině ústní je vše v pořádku? A najednou BUM – dostaví se nepříjemná bolest. Věřte, že nejste sami. V našich ústech opravdu většinou nic nebolí, tedy až do chvíle, kdy začne být problém opravdu vážný. A jakákoliv změna na našich zubech se odráží na našem celkovém zdraví.

  Dvakrát do roka
Zubního lékaře bychom měli navštěvovat minimálně dvakrát do roka, a to v pravidelných půlročních intervalech, a to i tehdy, když zrovna nemáme žádný akutní problém. Lékař nám zkontroluje, zda v ústech nemáme žádné výrůstky, hrbolky nebo skvrny, které by tam být neměly. Samozřejmě by měl zkontrolovat i to, že nemáme žádné kazy.
 
  Dostatečná prevence
Zuby bychom si měli čistit nejméně dvakrát denně, nebo po každém jídle a sladkém zákusku. Čištění by mělo trvat minimálně tři minuty, i když každému to trvá jinak dlouho, záleží na technice. Čištění kartáčkem trvá 2-3 minuty, pokud čistíme i mezizubní prostory, trvá čištění další dvě minuty.

  Nezapomínejme na mezizubní prostory
K odstranění plaku je potřeba nejen vhodného kartáčku, správné techniky čištění zubů, ale také správné použití mezizubních pomůcek. K tomu používáme:

a)      mezizubní kartáček
b)      dentální nit
c)       škrabku na jazyk
d)      ústní vodu

Mezizubní prostory bývají často podceňovány, což má za následek vznik mezizubních kazů, ale i tvorbu zubního kamene. Používání mezizubních pomůcek je velice jednoduché a mělo by se nezbytně stát součástí dentální hygieny každého z nás.

 Kterých chyb se vyvarovat
a)      Při čištění bychom neměli příliš tlačit kartáčkem na zuby, protože si tak ničíme sklovinu.
b)      Používat bychom měli kartáčky s měkkými štětinami, které se snadněji dostanou mezi zuby a neničí tak dásně.
c)       Věnovat bychom se měli všem zubům stejně dlouho.

 Vliv naší životosprávy na zuby
To, co jíme, má přímý dopad na zdraví naší ústní dutiny. Snad nejhorší je cukr. Pokud sníme něco sladkého, měli bychom si poté vyčistit zuby. Také bychom měli mít dostatečný příjem vápníku, abychom se vyhnuli osteoporóze, která se nevyhýbá ani kostem v obličeji. Také vitamín D má pozitivní vliv na zdraví ústní dutiny.