Starožitnosti

Nákup starožitností má v českých zemích silnou tradici, která byla v padesátých letech násilně přerušena. V poslední dekádě však opět nabývá na intenzitě. Češi sbírají starožitnosti nejen z potěšení, ale i jako dlouhodobou investici.
Nabízí se otázka, co sbírat? Odpověď je zdánlivě jednoduchá – zaměřte se na to, co se vám líbí, je vám blízké a pokud možno tomu alespoň trochu rozumíte. Můžete se také nechat vést sběratelskými trendy. Nyní je v kurzu umění 20. století a to jak obrazy a umělecké předměty, tak i užitné umění. Při nákupech starožitností však buďte velmi opatrní.
starý gramofon

4 tipy pro úspěšný nákup

1. Čím víc víte, tím lépe se rozhodnete
Nikdy nekupujte starožitnosti, kterým nerozumíte. Přijdete do obchodu nebo si otevřete internetovou aukci a tam na vás dýchne atmosféra starých časů a vy máte pocit, že vše je krásné a cenné. Bohužel, tomu tak není. Jděte nakupovat s úmyslem sehnat něco konkrétního, třeba porcelánovou sošku z přelomu 19. a 20. století. Před samotným nákupem si přečtěte, co nejvíce informací, například jak se sošky vyráběly, jak byly zdobeny a kteří výrobci působili v té době na trhu. Snížíte tak riziko nákupu a prodejce vás „neopije rohlíkem“.
nostalgické předměty
2. Kupujte najednou jen pár kousků
Určitě vás osloví celá řada děl, ale zaměřte se jen na jeden, dva kousky. Ty si důkladně prohlédněte a držte se informací, které jste si předem vyhledali.

3. Smlouvejte o ceně
Umění má jen takovou cenu, kterou je někdo ochoten zaplatit. Nebojte se tedy vyjádřit svůj nesouhlas s navrhovanou cenou a říct, za jakou cenu byste dílo sám koupil. Takovou taktiku využijte zejména při nákupu v zastavárnách.
stará kamera
4. Investici nechte ohodnotit znalcem
Pokud kupujete starožitnost za cílem zhodnotit svou investici, vždy si k nákupu přizvěte důvěryhodného znalce. Nenechte se přesvědčit prodávajícím, aniž byste slyšeli i druhý nezávislý názor. Pravidlo platí především pro ty, kteří sami nakupovaným dílům nerozumí.
Ať už se rozhodnete pro nákup starožitností jen pro potěšení nebo pro zhodnocení úspor, jejich nákup si rozhodně užijete. Mnohdy budete překvapeni, které kousky mají cenu a možná, aniž to víte, máte některé z nich doma. Vždyť tak jako každá móda i starožitnosti podléhají módním vlnám a cenu toho, co se sbírá, určují samotní sběratelé svou poptávkou.