Avokádo, zázračné ovoce

Možná Vás odradil fakt, že avokádo je z největší části tvořeno tukem. Nemusíte se bát. Naše tělo dávku tuku potřebuje. Kromě tuku obsahuje toto ovoce také spoustu vitaminů, minerálů a sacharidů. Kromě těchto živin obsahuje avokádo také bílkoviny, proto se připodobňuje k vejcím či masu. Je pravda, že oproti těmto potravinám obsahuje avokádo bílkovin méně, ale mezi ovocem a zeleninou je bílkovinovým šampionem. Pokud jste například veganem, bude pro Vás avokádu tou správnou volbou a svatým grálem.
avokádo, vejce a rajčata
Složení avokáda je v menší míře zastoupeno i hořčíkem, draslíkem či manganem. Toto ovoce je navíc obohaceno i vlákninou a antioxidanty. Také snižuje hladinu cholesterolu a chrání oči.
Avokádo se výborně hodí do salátů. Jelikož je zralý plod krásně měkký, je možné ho pohodlně rozmačkat vidličkou a udělat z něj například vynikající pomazánku. Stačí přidat Lučinu či tvaroh, trochu česneku a špetku soli a výborná pomazánka je na světě.
Přestože je avokádo ovoce, můžete ho samozřejmě použít k přípravě sladkých jídel. Nenechte se ale oklamat. Jak už bylo řečeno, plod se využívá i k přípravě jídel slaných, jako je například guacamole. Široké využití má jistě díky své neutrální a nepříliš výrazné chuti. Je tedy jen na Vašich chuťových pohárcích, jakou variaci si zamilujete.
avokádo a zelenina

Jak poznat zralé avokádo?

Většina lidí se domnívá, že zralé avokádo pozná podle barvy avokáda. To jsou však na omylu. Jelikož existuje několik druhů tohoto ovoce, existuje i několik barev avokáda. Zkrátka každá odrůda má trochu jinou barvu. Druh zvaný Hass je tmavý a jeho povrch je hrbolatý, zatímco odrůda Fuerte je zelená a více se podobá hrušce.
Zralé avokádo poznáte podle jeho měkkosti. Pokud plod zmáčknete a je tvrdý, ještě nenadešel jeho čas. Plod nesmí při zmáčknutí klást odpor. Při rozříznutí by Vám měla jít snadno vyjmout pecka, kterou můžete zasadit a vypěstovat si tak vlastní rostlinku. Pokud najdete v obchodě avokádo tvrdší, klidně si ho nechte doma pár dní dozrát. Nepoužívejte nezralé avokádo, raději si počkejte až plod dozraje.