Vertikální myš nechodí po dvou

Není žádným tajemstvím, a mnozí víme z vlastní zkušenosti, že každá intenzivní lidská činnost se odráží na našem zdraví a kondici. To platí i o práci s počítačem. Mnoho z nás pracuje s počítačem osm i více hodin a i přes nové technologie zůstává základním vstupním zařízením klávesnice a myš. Dlouhé sezení, často ještě špatné, vede k bolestem zad (bederní i krční pátreře), jsme vystaveni riziku  obezity a následnému  vysokému krevnímu tlaku, srdečně cévním onemocněním.
Často se k výýše zmíněným problémům přidává i bolest ruky v zápěstí způsobená úchopem a dlouhou prací s počítačovou myší. V nejhorším případě vede až ke ztrátě hybnosti prstů.  Velice nepříjemná záležitost.
 rentgenový obraz
Ano – je to tzvn. syndrom karpálního tunelu, kterému se laicky říká „ucpané kanálky na ruce“. Vzniká tím, že je utlačen a  nedokrven střední nerv karpálního tunelu – Nervus medianus.  Vyznačuje se bolestí v oblasti zápěstí, brněním prstů, slabostí ukazováčku a prostředníčku, noční bolestí ruky.
 
Myš držíme obvykle většinu pracovního dne. Onemocnění nervu karpálního tunelu je bolestivé, často končí operací, dlouhodobou pracovní neschopností a dlouhodobou rehabilitací. Těmto nepříjemnostem můžeme předcházet tak,  že si pořídíme vertikální myš.
Ve srovnání s „klasickými“ jsou ergonomičtější, poskytují svelmi dobrý úchop a se zachováním přesného ovládání kurzoru myši. Na trhu jsou různé modely rúzných výrobců za různé ceny. Ty se pohybují od několika set do několika tisíc korun. Nejznámější jsou značky TRACER, C-TECH, 3M, R- Go Tools. Každý si jistě vybere. Milovníci počítačových her jistě ocení, že ty nejnovější lze použít i jako herní.
 
Výhody vertikálního úchopu
–        ergonomické provedení  odstraňuje napětí v zápěstí a předloktí
–        umožňuje práci s myší i při onemocnění karpálního tunelu
–        je možné vybrat model dle velikosti ruky a model pro leváky
 
 řídicí středisko
 Někomu nemusí vyhovovat
–        menší přesnost ovládání u některých modelů
–        potřeba nějakého času na zvyknutí na rozdílnou práci
–       vyšší pořizovací cena