Outdoorové aktivity jsou oblíbené

Máte rádi turistiku? I když dnes se neříká turistika, ale outdorové aktivity. Asi Vám přijde samozřejmé, že chodíte po turistických značkách. Zajímalo Vás někdy, kdo vlastně maluje turistické značky? Nebo jaká je historie turistických značek?
Historie turistických značek v té současné podobě je poměrně stará. Spadá ještě do dob Rakousko-Uherska. .
zelená šipka
Koncem devatenáctého století totiž byla velká móda vydávat se na turistické pochody. Nikdy v minulosti totiž lidé nechodili na túry prostě jen pro vlastní potěšení. V devatenáctém století najednou zjistili, jak je to příjemné, dobrodružné a poučné. Vděčíme za to především romantikům, kteří milovali krásné přírodní scenérie, případně historické památky. Největším průkopníkem v tomto ohledu byl náš romantický básník Karel Hynek Mácha. Jenomže bez kvalitního značení samozřejmě turisté ztráceli cestu. Koncem devatenáctého století se proto začali používat turistické značky. Značení v podstatě funguje v nezměněné podobě dodnes.
turistické snažení

Velmi kvalitní turistické značky

V Česku nám přijde jako naprostá samozřejmost, že sítě turistických cest jsou velmi kvalitní. Ne úplně každý ví, že o značení a přeznačování se starají dobrovolníci, pro které je tato činnost velkým koníček, kterému se věnují obětavě a nezištně.
rozcestník
Ovšem když navštívíte jiné země, zjistíte, že to není zase taková sláva. V tomto ohledu je českým turistům poskytován výrazný nadstandard, se kterým se v jiných zemích setkáte jen zřídka a pokud snad, tak jen na turisticky nejfrekventovanějších stezkách.
Čeští dobrovolníci pomáhají i v zahraničí, takže pokud narazíte na kvalitní značení, je dost pravděpodobné, že se o značení postarali čeští dobrovolníci.
Co z toho plyne pro nás? Asi to, že bychom měli cítit určitou vděčnost za něco, co rozhodně není jen tak samozřejmé.