Umí mladí hospodařit s penězi?

Děti je potřeba naučit správně hospodařit s penězi již od útlého věku. Jedině tak získají přehled o svých financích, a budou s nimi umět správně nakládat tak, aby se v dospělosti uměli zařídit a nenadělali si úplně zbytečné dluhy.

Naučit děti správně se starat o peníze je vcelku snadná věc. Je však potřeba, aby jim rodiče šli dobrým příkladem. Pokud děti od raného dětství uvidí, že rodiče rozhazují, aniž by si spočítali, zda na danou věc mají, budou to tak zaručeně dělat v dospělosti také. Jestliže je ale rodiče od mládí povedou správnou cestou financování, děti se snadno naučí s penězi hospodařit, a v dospělosti je pak málokdy zaskočí nějaká finanční tíseň.

Jak dětem zvýšit finanční gramotnost?
1.       Hrajte doma deskové hry, díky kterým děti získají kontrolu nad financemi a naučí se lépe starat o peníze. Poznají zde také drahé a nepotřebné finanční produkty, dozví se více o pojistkách a hypotékách, a naučí se, jak chránit a jak znásobit svůj majetek. Tyto deskové hry simulují realitu, používají běžné produkty jako je stavební spoření či hypotéky, setkáte se zde také třeba se ztrátou zaměstnání. Díky nim děti formou hry skvěle získají finanční a ekonomickou gramotnost.

2.       Dávejte dětem kapesné. Díky kapesnému se děti naučí hospodařit s vlastními penězi. Je vhodné začít jim dávat kapesné na týden, protože měsíc je pro malé děti dlouhá doba. Rodiče by měli zpočátku dětem radit, jak s penězi hospodařit. Některé peníze z kapesného si uspořit, za některé si koupit co chtějí, a za část peněz by si děti měli pořídit věci, které skutečně potřebují, třeba jízdenky na autobus nebo stravenky na obědy. Děti by měli od začátku rozeznávat, že za peníze si nemají kupovat pouze zábavu, ale především povinnosti.
Věk dítěte hraje velkou roli ve vztahu k penězům. Protože se děti vyvíjejí, vyvíjí se také jejich finanční gramotnost. Čím dříve naučíte své děti hospodařit s penězi, tím lépe.