Konopný beton

Jistá stavební společnost z Tel-Avivu nedávné době postavila celý dům s využitím právě tohoto konopného betonu. Tento konopný beton již produkují i některé firmy v České republice. Konopný beton pak představuje ekologicky velice šetrnou alternativu ke klasickému betonu. Konopný beton je totiž ve srovnání s klasickým betonem stejně kvalitní a trvanlivý.
rostlina konopí

Organické stavebnictví

Projekt domu, který byl postavený z konopného betonu, představuje možnost využití rozličných organických stavebních materiálů. Právě všestranně využitelné konopné vlákno mezi ně patří. Dolní patra budovy byly postaveny z kamene, horní patra byly potom vystavěny z konopného betonu, kterému se také říká bio kompozitní materiál. Jedná se o směs legálně pěstovaného technického konopí a vápna.

Negativa klasického betonu

Klasický beton má dosti negativní dopad na naše životní prostředí, protože při jeho výrobě vzniká velké množství oxidu uhličitého. Kromě toho je výroba klasického betonu zodpovědná i za množství nežádoucích toxických kovů v našem životním prostředí.  Mimoto jakmile klasický beton ztuhne, vytvoří nepropustnou vrstvu, která může způsobit potíže s odtokem vody. Naproti tomu konopný beton je vynikající přírodní alternativou ke klasickému betonu.
o   Při výrobě konopného betonu nevznikají žádné toxické odpadní látky.
o   Konopný beton má dobré izolační vlastnosti, kdy dokáže zchladit dům i v horkém středomořském klimatu.
o   Konopný beton je propustnější než tradiční beton a lépe si poradí s vlhkostí.
o   Rostliny konopí vstřebávají během jejich pěstování škodlivý kysličník uhličitý.
konopí na slunci

Konopné izolace

Mimo tento konopný beton jsou stále častěji ve stavebnictví používány i konopné izolace. Tyto přírodní izolace jsou přirozenou a mnohem zdravější alternativou ke klasicky používané skelné vatě. Zaujalo-li vás využití konopí jako přírodního a zdravého stavebního materiálu, je možné v listopadu navštívit veletrh Cannafest, který se bude pořádat v Praze.