Pojištění domácnosti

Pojištění nemovitosti má zpravidla každý, obzvlášť pokud si na nákup nemovitosti bereme hypotéku – v tomto případě po nás totiž chce pojištění hypoteční banka. Ale tady pozor! Pokud jste si mysleli, že touto pojistkou pokryjete škody na nábytku nebo na kuchyňské lince, čtěte pozorně dál. Tohoto majetku se totiž týká pojištění domácnosti.

Předmět pojištění
Jednoduchá poučka říká, že pojištění domácnosti pokrývá vše, co by vypadlo z domu, pokud byste ho otočili „vzhůru nohama“ (nebo střechou dolů?). Jedná se právě o nábytek, elektroniku, koberce, lustry, běžné dekorace nebo věci denní potřeby.

Může sem patřit také běžné sportovní náčiní (za které ale pojišťovna nebude považovat závodní sjezdové lyže za půl milionu) nebo i dlažba v koupelně (která nám logicky při otočení domu vzhůru nohama nevypadla). Vše záleží na pojistných podmínkách, které si určitě pozorně pročtěte, i když to bude dlouhé a nezáživné čtení.

Pokud se začtete do seznamu výluk z pojištění, můžete totiž zjistit, že vyloučené jsou z pojištění např škody na skleněných výplních oken – což je v případě střešních oken, které zničí krupobití docela problém. Pojištění také nemusí pokrývat věci uskladněné ve sklepní kóji nebo v zaparkovaném vozidle (tzv. příslušenství domácnosti).

Běžné pojištění se také nebude vztahovat na drahá umělecká díla nebo velké obnosy peněz ve Vašem trezoru. Tyto předměty byste si měli pojistit pomocí speciálního pojištění stejně jako zneužití ukradené kreditní karty.
Naopak zajímavým doplňkem pojištění bývá pojištění odpovědnosti v občanském životě.

To může být různě specifikováno, většinou se ale bude vztahovat spíše na škody způsobené třetím osobám v bezprostřední blízkosti bytu, tedy typicky na případ, kdy vyplavíte sousedy.

Cena pojištění

Cena pojištění se odvíjí od různých kritérií jako lokace nemovitosti, v kolikátém podlaží se byt nachází a dalších – nejdůležitějším kriteriem je ale bezesporu pojistná hodnota (tj. částka, na kterou je domácnost pojištěná). Zde si pečlivě spočítejte, jakou hodnotu mají jednotlivé předměty v domácnosti a nezapomeňte hodnotu čas od času aktualizovat.

Pojištění domácnosti spadá do okruhu pojištění škodových, tzn. vyplácí se vzniklá škoda. V tomto případě většinou bere pojišťovna v úvahu reálnou hodnotu věcí včetně opotřebení, tzn. Vaše 5 let stará televize už přílišnou hodnotu mít nebude. Také je zapotřebí brát v úvahu dílčí limity, tzn. pokud je domácnost pojištěná na 1 milion korun, ale ve smlouvě je stanoven dílčí limit na elektroniku 10 tis. Kč, pojišťovna Vám ani za zbrusu nové domácí kino více než 10 tis. nevyplatí.

S tím úzce souvisí pojmy „podpojištění“ a „přepojištění„. Pokud stanovíte pojistnou hodnotu příliš nízkou, pojišťovna Vám vyšší než tuto hodnotu nevyplatí. Na druhou stranu pokud si domácnost tzv. přepojistíte, pojišťovna Vám naopak pojistnou hodnotu vyplatí jen do výše reálné ceny včetně opotřebení a Vy jste platili celou dobu zbytečně vysoké pojistné.

Na druhou stranu je možné na pojistném rozumně ušetřit. Za sjednání na internetu pojišťovny většinou nabízejí slevu až 25%. Další bonusy bývají za bezeškodní průběh pojištění nebo za zabezpečení domácnosti (tzn. alarm, zamřížování oken v přízemí, apod.)

Ať už jde o předmět či hodnotu pojištění, platí zde stejně jako jinde, že si musíte dopředu rozmyslet co vlastně potřebujete pojistit a před podpisem smlouvy si vše důkladně (a nejlépe dvakrát) přečíst.