Ochrana osobních údajů na internetu

Snad každý z nás už se někdy setkal se situací, kdy musel někam zadávat své osobní údaje. Ať už se jednalo o registraci do internetových služeb, dotazníků či profilů. Osobní údaje bychom mohli považovat za cenné zboží a proto se více než vyplatí s nimi zacházet opatrně. Pokud budete dodržovat určitá pravidla, pak si můžete ušetřit spoustu času například takovým mazáním zbytečných e-mailů nebo odmítáním reklamních telefonátů, které mnohdy člověka jen obtěžují.
dotyková obrazovka
Při každé registraci, byste měli hlavně přemýšlet a prověřovat, komu své údaje dáváte k dispozici. Vždy byste jich měli zadávat minimum. Úplně nejlepší by bylo, kdybyste si vytvořili ještě jeden email, který bude určen pro registrace do internetových služeb, jelikož se díky tomu zbavíte reklamních nabídek v e-mailu, který používáte pro běžnou komunikaci s přáteli či známými. Důležitá jsou také hesla. Nikdy by neměla být slabá nebo snadno odhadnutelná. Nikdy nepoužívejte stejné heslo pro všechny služby.
černý displej
Na takových sociálních sítích byste si nikdy neměli do přátel přidávat neznámé kontakty. Možná totiž ani netušíte, jak je jednoduché vytvořit falešný profil a získat tak přístup k neveřejným údajům lidí. Přemýšlejte tedy nad informacemi, které o sobě sdělíte. V žádném případě nezveřejňujte na sociálních sítích informace, jejichž zveřejnění by vám vadilo a ani je nikomu neposílejte. Hrozí zde riziko kyberšikany.
Tím, že do svých počítačů stahujete nelegální kopie filmů nebo softwaru, přinášíte riziko napadení vašeho počítače viry. Internetové stránky, které tyto věci nabízejí, jsou totiž plné virů a jejich návštěvou zvyšujete riziko napadení vašeho počítače.
Slyšeli už jste někdy o phishingu? Jedná se o emaily, které slouží jako návnada, jak z vás vylákat citlivé údaje. Nejčastěji se rhybář snaží daného člověka přesvědčit, že e-mail odeslala banka nebo jiná instituce a vyžaduje zadání přihlašovacích údajů na internetové stránce, na kterou odkazují.
I vy sami si teď můžete vyzkoušet takový menší pokus. Zkuste si do vyhledávače zadat vaše jméno, e-mailovou adresu nebo telefonní číslo. Poznáte weby, do kterých jste zadávali vaše údaje? S osobními údaji zacházejte vždy s rozmyslem. Ne nadarmo se říká, že je velmi snadné na internet něco umístit, ale horší už je z něj něco odstranit.