Dělicí stěny jsou praktické i designové

Nemusíte nutně použít jenom oblepený sádrokarton nějakou nalepovací tapetou, nemusí jít ani o úplně neprůhlednou překližku. Pokud máte otevřený půdorys bytu a nevíte, jak s ním naložit a jak ho rozdělit, abyste získali pocit skutečného domova, který má řád.

1.       Rozmístění
Abychom mohli byt správně rozdělit, je třeba najít funkční zóny, kterými citlivě rozdělíme byt na několik částí. Na pracovní plochu, na kuchyň, na jídelní část, které může být součástí kuchyně nebo součástí obývací plochy, na část relaxační a část pracovní, a samozřejmě bychom měli rozdělit část spací od zbytku bytu. Pokud je to jenom trochu možné, nemějte ledničku v pokoji, kde spíte.

Pokuste se ledničku umístit třeba do chodby, nebo klidně do koupelny, pokud máte byt v rozložení jednoho pokoje a kuchyňského koutu. Lednička vydává hlasitý vrčivý zvuk, který není při spánku příjemný.

2.       Materiál
Dělicí zeď může být ze sádrokartonu, překližky, nebo si ji můžete vyzdít, udělat ze dřeva nebo z čehokoli chcete. Avšak proč nepoužít méně otřelé materiály, jako jsou například skla, nebo textilní zastínění, známé například z Japonska nebo Číny?

3.       Moderní novostavby
V posledních letech je hitem mít propojený obývací pokoj s kuchyní. Navazují na sebe v poměrně velkém prostoru, což dává celému bytu či domu pocit, že je celý půdorys větší. Avšak pokud se týká praktičnosti, většinou eventuálně zjistíme, že je lepší mít tyto dva prostory oddělené, ať už kvůli hluku, kvůli zápachu, nebo z čisté praktičnosti.

4.       Volný průchod
Pokud máme průchody do místností volný a ničím nezastíněný, můžeme občas postrádat dveře pro pocit soukromí. Občas je dobré mít volbu, a zamezí přístupu do celého prostoru. Dá se to vyřešit například tím, že necháme průchod zasklít a v nich zůstanou jedny dveřní křídla, případně skleněné příčky. Velmi dobrým řešením je také už zmíněná japonská zástěna z látek nebo hedvábného papíru. Ovšem ideálním a velmi inovativním řešením jsou vertikální dřevěné žaluzie.

–          Dveřní křídla
Toto je skvělé řešení prostoru, který byste si občas přáli uzavřít. Avšak nehodí se do rustikálních typů bytů a domů, rovněž se nehodí do bytů a domů, kde jsou přítomny děti, jelikož sklo a děti se špatně kombinuje nejenom kvůli nebezpečí zranění, ale také proto, že se sklo jednoduše zašpiní.