Pravidla ultimate frisbee

Tento druh hry s frisbee onlinechlap čili létajícím talířem se začíná rychle rozšiřovat po celém světě. V mnoha zemích ho ovšem najdete spíše pod zkráceným názvem “Ultimate”, je to z toho důvodu, že frisbee je pod registrovanou ochrannou známkou. Pravidla tohoto sportu se do značné míry podobají nohejbalu, fotbalu nebo americkému fotbalu. V USA hraje ultimate frisbee dokonce přes pět milionů lidí, velice populární je ve Velké Británii a šíří se do celého světa.Frisbee na pláži.jpg

Historie tohoto sportu se vykládá různě. Nejčastěji se přisuzuje původ tohoto sportu na vrub plechovkové společnosti Frisbie Baking Comany. Říká se, že vysokolští studenty v Connecticutu začali házet víčka od jejich plechovek a jako první v tom viděli hru. Následně v roce 1948 přišel Walter Morrison s plastovou verzí, která měla lepší aerodynamiku.

Ultimate Frisbee vzniklo přibližně v roce 1967 a vytvořili jej studenty z Columbia High School. V roce 1979 byla založena Ultimate Players Association, která dnes vystupuje pod názvem USA Ultimate. V průběhu let se ze sportu stala aktivita, která se hraje hlavně pro zábavu, ale díky ligám se i zvyšuje soutěživot. A sport přitahuje větší a větší počet výborných hráčů.

A jaký je vůbec cíl této hry? Cíl hry je podobný jako u amerického fotbalu. Týmový hráči mají za úkol dostat talíř do bodovací zóny. Vítězem je obvykle ten, kdo pro svůj tým zajistí největší počet bodů v daném časovém rámci. Body se získávají tak, že sedm hráčů si mezi sebou přihrává tak, aby talíř skončil v bodovací zóně. Pravidla nejsou nijak složitá a během první hry ji pochopí téměř každý. Omezena je při hře doba, po kterou může jeden hráč držet talíř v rukou. Na přihrávku spoluhráči má každý 10 sekund. Střídání je povoleno pouze poté, co jedna stran získá body, při zranění hráče nebo pri timeoutu.Zábava s přáteli.jpg

Skvělé na tomto sportu je, že není potřeba žádné velké vybavení. Dokonce i s levným obyčejným létajícím talířem a s dostatkem prostoru, můžete hrát kvalitní hru.